مقالاتمقالات پر بازدید
موضوعات داغ

گرمایش از کف بهتره یا شوفاژ و رادیاتور

گرمایش از کف خوب یا بد؟

گرمایش از کف بهتره یا شوفاژ و رادیاتور


گرمایش از کف بهتره یا شوفاژ و رادیاتور ، گرمایش از کف خوب یا بد اینها سوالاتیست که در ذهن اکثرمردم وجود دارد.

امروزه با گسترش صنعت و تولید انواع پکیج و وجود لوله های مختلف ، شاهد رشد روز افزونسیستم حرارتی شوفاژ ( یا همان پکیج ) در منازل و اماکن مختلف هستیم.

پکیج یک نوع موتورخانه در ابعاد کوچکتر میباشد ، که به منظور  تولید آب گرم برای استفاده در سیستم حرارتی و آب شرب ساخته شده است.

پکیج به تنهایی محیط ساختمان را گرم نخواهد کرد ، پس ما نیاز به یک سیستم مکمل خواهیم داشت مثل رادیاتور یا گرمایش از کف .

مزایای سیستم گرمایش از کف نسبت به رادیاتور

کاهش مصرف سوخت

یکی از مهمترین مزایای گرمایش از کف در ساختمان مصرف بهینه و کم این سیستم میباشد.سیستم گرمایش از کف به مراتب کم سوخت تر از رادیاتور است.

مصرف کم گرمایش از کف

در سیستم  رادیاتور دمای آب داخل رادیاتور بین ۶۵ تا ۷۵ درجه سانتیگراد میباشد.

این در حالیست که دمای آب مورد استفاده در سیستم گرمایش از کف بین ۳۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد است .همین موضوع باعث میشود پکیج در زمان کمتری به این دما رسیده وسوخت کمتر مصرف شود.

در یک واحد ۱۰۰ متری مصرف گاز پکیج در سیستم رادیاتور ۲/۵ تا ۳ مترمکعب درساعت میباشد ولی برای همان واحد در سیستم گرمایش از کف بین ۱/۵ تا ۲ متر مکعب میباشد.

سیاه نشدن دیوارها

سیاه شدن دیوارهای اطراف رادیاتورها یکی از معضلات شوفاژ میباشد که در گرمایش کف دیگر نگران آن نخواهید بود.

این موضوع  به دلیل جریان هوای ایجاد شده در اطراف رادیاتور است ، که باعث حرکت کردن پرز فرش و گرد وغبار میگردد .

این غبار و پرز بر روی رادیاتور نشسته و به علت دمای زیاد آن سوخته و دود حاصل از آن باعث سیاه شدن دیوار میگردد.

سیاه شدن پشت رادیاتور
سیاه شدن اطراف رادیاتور

این در حالیست که در گرمایش از کف ( بخاطر گرمای یکنواخت در تمام نقاط ساختمان ) جریان هوا وجود ندارد و همین موضوع باعث میشود پرز فرش و گرد وغباردر محیط معلق نشود .

استهلاک زیاد رادیاتور

رادیاتور ها دارای استهلاک نسبتا بالایی میباشند. طول عمر مفید یک رادیاتور میانگین ۱۰ سال میباشد که این بغییر رنگ رادیاتور است که طی چند سال اول کدر خواهد شد.

نشتی رادیاتور
نشتی و پوسیدگی رادیاتور

نشتی ، پوسیدگی ، ترکیدگی ، کنده شدن از جا و خرابی قطعاتی مانند شیر و اتصالات دیگر رادیاتور هر ساله هزینه هایی را در پی خواهد داشت .

گرمای دلپذیر

گرمای دلپذیردر تمام نقاط منزل یکی دیگر از مزیت های گرمایش از کف نسبت به شوفاژ میباشد.

اسودگی خیال با سیستم گرمایش از کف
گرمای دلپذیر

دیگر لازم نیست برای گرم شدن به رادیاتور ویا بخاری نزدیک شوید شما در هیچ نقطه ازمنزل خود احساس سرما نخواهید کرد.

آزادی عمل در دکوراسیون منزل

یکی دیگر از مواردی که گرمیش از کف نسبت به رادیاتور بهتره ازادی عمل در دکوراسیون منزل میباشد.

دکوراسیون گرمایش از کف

اکثر افرادی که از سیستم رادیاتور وشوفاژ برای گرمایش منازل خود استفاده میکنند از جاگیر بودن و مزاحم بودن رادیاتور ونداشتن ازادی عمل در چیدمان لوازم منزل شکایت میکنند اما  به خاطر ماهیت کف خواب بودن گرمایش از کف این مشکل به طور کلی حل شده است.

فوم گرمایش از کف

عایق بودن کف ساختمان

فوم استفاده شده در گرمایش از کف باعث بهتر شدن عایق ساختمان از نظر صدا وحرارت میشود.

نتیجه گیری : به نظر من فقط با استفاده از این سیستمها میتوانید به پاسخ سوال ( گرمایش از کف بهتره یا شوفاژ و رادیاتور ) برسید.

اجرای سیستم گرمایش از کف (گرمایش کفی ) استاندارد و دارای ضمانت در موارد زیادی نسبت به شوفاژ و رادیاتور برتری دارد که ما به چند مورد از آن اشاره کردیم.

سولات مشابه

گرمایش از کف از لحاظ قیمت با رادیاتور برابری میکند ، و حتی در مواردی از رادیاتور نیز ارزانتر است . وهمچنین بدلیل کمتر بودن هزینه سوخت و نداشتن هزینه تعمیرات و نگهداری سیستم هزینه اولیه گرمایش از کف در چند سال اول جبران خواهد شد.
منیفولد دستی از یک منیفولد و شیرهایی که با دست باز وبسته میشوند تشکیل شده است. در سیستم گرمایش از کف که از این نوع منیفولد استفاده شده است فقط میتوان از یک ترموستات اتاقی استفاده کرد که این ترموستاد به وسیله سیم کشی به پکیج متصل شده و دمای پکیج را کنترل مینماید . مزیت این نوع منیفولد هزینه کم و استهلاک کم آن است . منیفولد برقی از یک منیفولد و شیرهایی که از یک ترموستات فرمان گرفه و عمل باز وبسته شدن را انجام میدهند .مزیت این نوع گرمایش از کف این است که میتوان برای هر اتاق یک ترموستات اتاقی نصب نمود و دمای آن محیط را بصورت مستقل کنترل کرد . ولی عیب آن نیز هزینه اولیه زیاد و استهلاک و خرابی این نوع منیفولد می باشد .
لوله های استفاده شده در گرمایش از کف از نوع PEX - AL - PEX میباشد . این نوع لوله از تلفیق پکس و یک لایه آلومینیوم ساخته شده است . لازم به ذکر است که آلومینیوم به کار رفته در لایه میانی باعث شکل پذیری و مقاومت بیشتر میگردد.
قبل از اجرای گرمایش از کف باید روی لوله های ( آب . گاز . برق و غیره ) با ملات سیمان هموار گردد تا کف یک دست و صاف شود. از روی این ملات 6 ساتیمتر برای گرمایش از کف احتیاج هست. از این 6 سانتیمتر ( 3 سانتیمتر برای عایق + 1/5 سانتیمتر برای لوله + 1/5 سانتیمتر بتن روی لوله ها ) میباشد. کف سازی و ملات کف نیز در همه ساختمانها با هر سیستم گرمایشی تقریبأ یکسان است. **تفاوت ارتفاع کف در سیستم رادیاتور و گرمایش از کف 5 تا 6 سانتیمتر میباشد.** نکته : برای کمتر کردن ضخامت کف میتوان قبل از اجرای لوله آب . گاز و برق و ... آنها را از محل هایی مثل زیر کابینت . داخل کمد و در سقف کاذب عبور داد تا مزاحمتی برای گرمایش از کف ایجاد نشود و کف سازی انجام نشود.
برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس
بستن
بستن